مزیت های بکارگیری مشاوره ایزو برای استانداردهای بین المللی-استاندارد ISO 50001

۱۰ مزیت ایزو برای سازمان های کوچک و متوسط (SMEs) از زبان مدیران ۱۰ کشور دنیا
۱۳۹۵/۰۹/۲۲
ایزو ۱۳۴۸۵، ISO 13485
۱۳۹۵/۰۹/۲۲

مزیت های بکارگیری مشاوره ایزو برای استانداردهای بین المللی-استاندارد ISO 50001

مشاوره ایزو و استانداردهای بین­المللی امروزه یکی از مهمترین خدمات شرکت­های مشاوره مدیریت محسوب می­شود. در این سری از مقالات قصد داریم با توجه به تجربیات، مزیت­های استفاده از مشاوره ایزو برای استقرار استانداردهای مدیریتی مطرح را بیان نماییم. در ایم مقاله به استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱، ISO 50001 می پردازیم.

جالب است بدانید که پیدایش ایزو ۵۰۰۰۱، ISO 50001 به نحوی با تاریخ ایران در ارتباط است! ایران در سال ۱۳۵۰ خورشیدی به ریاست اوپک رسید و ظرف کمتر از ۳ سال موفق شد قیمت نفت را از بشکه ای ۲ دلار به ۱۶ دلار برساند! تازه پس از آن بود که کشورهای غربی به اهمیت تاثیرگذاری انرژی بر اقتصادشان پی بردند و طرح های گوناگونی در سراسر دنیا برای مدیریت مصرف انرژی ارائه شد که مهمترین آن استاندارد EN 16001 بود که توسط کشورهای اروپایی به رسمیت شناخته شد. استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱، ISO 50001 پس از استقرار موفقیت آمیز استاندارد EN 16001 توسط سازمان جهانی استاندارد تدوین شد.

مشاوره ایزو ISO 50001:2011 به سازمان شما کمک می کند تا بتوانید الزاماتی را تعریف  و اجرا کنید که سازمان شما را به سمت بهبود عملکرد، کارایی بهره­برداری و مصرف انرژی رهنمون سازد.

اگر چه الزامات مشخص شده در استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱،  ISO 50001 الزاماتی عمومی هستند و برای تمامی سازمان ها، صرفنظر از نوع، اندازه و ماهیتشان در نظر گرفته می شوند اما استفاده از خدمات مشاوره ایزو می تواند سازمان شما در راه استقرار هر چه سریعتر و کم هزینه تر این الزامات یاری دهد. مشاوره ایزو ۵۰۰۰۱ ISO 50001 شما را در مراحل آموزش، طرح­ریزی سیستم، استقرار و اجرا، ممیزی داخلی و ممیزی صدور گواهینامه یاری می­بخشد.

مشاوره ایزو برای پیاده سازی استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱، ISO 50001 می­ تواند همچنین به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و کاهش هزینه های سازمان مرتبط با انرژی از طریق مدیریت سیستماتیک انرژی کمک کند.

استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱، ISO 50001، در واقع یک سیستم مدیریت انرژی یا به اختصار  EnMS است که با پیاده سازی آن از طریق مشاوره ایزو، سازمان می تواند خط مشی انرژی را تعریف و استقرار دهد، اهداف کلان و خرد را متناسب با خط مشی تعریف نماید و برنامه های اجرایی را برای رسیدن به این اهداف طرح ریزی کند. این فرایند با رویکرد رعایت الزامات قانونی و مقرراتی صورت می گیرد و مشاوره ایزو می تواند سازمان را در راه شناخت این الزامات نیز یاری کند. به طور خلاصه سیستم ایزو ۵۰۰۰۱، ISO 50001 ، بهبود عملکرد سازمان را در حوزه مدیریت مصرف انرژی تضمین می کند

استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱، ISO 50001، از سوی کمیته مدیریت انرژی سازمان جهانی استاندارد ISO یا همان کمیته ISO/PC 242 در سال ۲۰۱۱ انتشار یافته است.

مزایای استفاده از خدمات مشاوره ایزو در استقرار استاندارد ایزو ۵۰۰۰۱، ISO 50001:

  • کاهش بار مالی مصرف انرژی سازمان
  • فرهنگسازی در زمینه اصلاح مصرف انرژی در سازمان برای پرسنل
  • ارتقاء کارایی مصرف انرژی در واحدها و فرایندهای سازمان
  • ایجاد و استقرار راهکارهای نوین برای مدیریت مصرف انرژی و بهینه سازی آن
  • سازگاری با سایر استانداردهای بین المللی از جمله ISO 14001

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *