صدور گواهینامه ایزو ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 سیستم مدیریتی سازمان های آموزشی – قسمت دوم

۱۳۹۶/۰۶/۰۹
استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت سوم
۱۳۹۶/۰۶/۰۹

صدور گواهینامه ایزو ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 سیستم مدیریتی سازمان های آموزشی – قسمت دوم

صدور گواهینامه ایزو

ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001

سیستم مدیریتی سازمان های آموزشی – قسمت دوم

   مشاوره ایزو و استانداردهای بین ­المللی امروزه یکی از مهمترین خدمات شرکت­ های مشاوره مدیریت محسوب می­ شود. به طور عام، پس از اتمام مشاوره ایزو ، سازمان در پی صدور گواهینامه ایزو است . در این سری از مقالات قصد داریم با توجه به تجربیات، مزیت­ های صدور گواهینامه ایزو را برای استانداردهای مدیریتی مطرح بیان نماییم. در این مقاله به استاندارد ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 می پردازیم.

صدور گواهینامه ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 به سازمان کمک می کند تا رابطه سنتی میان مشتری – تامین کننده به طور فزاینده ای تبدیل به یک همکاری مشترک شود. در واقع این استاندارد راهنمایی هایی ارائه می کند که چطور کیفیت را در چنین محیط چالشی افزایش دهیم.

حوزه آموزش با سایر حوزه ها تفاوت اساسی دارد چرا که یک فرایند آموزشی موفق می تواند شانس یادگیرنده را برای موفقیت در حالت بیشینه قرار دهد اما، نمیتواند خروجی اثربخش را گارانتی کند. تلاش و توانایی یادگیرنده متغیرهای مهمی برای میزان موفقیت فرایند آموزشی هستند. لذا صدور گواهینامه ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 نیز تضمین کننده نتایج مطلوب نیست.

   یادگیری شامل درونی سازی دانش، روش ها و مهارت هاست. یک موسسه آموزشی با صدور گواهینامه ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 می تواند چارچوب، ورودی ها، فرایندها و منابع لازم برای موفقیت در این درونی سازی را فرام می آورد اما موفیقت بستگی زیادی به توانمندی و تلاش یادگیرنده نیز دارد.

چه کسانی از استاندارد ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001، نفع خواهند برد؟

اگرچه یادگیرندگان در سراسر جهان ذی نفعان اصلی این استاندارد مدیریتی جدید هستند، اما همه ذی نفعان مشغول در سازمان های آموزشی نیز با صدور گواهینامه ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 از جمله نفع برندگان خواهند بود. مثال هایی از سازمان های آموزشی عبارتند از پیش دبستانی، ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان، کالج، دانشگاه ها، مراکز آموزشی بزرگسالان، مراکز فنی و حرفه ای، مراکز تدریس خصوصی یا مربیگری فردی و ارائه دهندگان آموزش های غیر رسمی. تقسیم بندی دیگر بر اساس نحوه تامین سرمایه انجام می گیرد. بر این اساس، مراکز آموزشی شامل مراکز دولتی (یارانه ای)، خصوصی (تجاری)، خودکفا (درآمد داخلی) و غیر انتفاعی (مثلا از طریق اسپانسر ها هستند. ذی نفعان درگیر در تعیین الزامات این استاندارد بین المللی از صدور گواهینامه ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001  نفع خواهند برد (معلمان، والدین، دولت، سازمان های مردم نهاد، اتحادیه های مرتبط و …)

مزایای صدور گواهینامه ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 چیست؟

مزایای بالقوه استقرار یک سیستم مدیریتی مراکز آموزشی (EOMS) و صدور گواهینامه ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 عبارتند از:

 1. تنظیم بهتر ماموریت، چشم انداز، اهداف و برنامه های عملیاتی آموزشی؛
 2. آموزش فراگیر، باکیفیت و عادلانه برای همه؛
 3. ارتقاء خود یادگیری و فرصت های یادگیری مادام العمر؛
 4. شخصی سازی یادگیری و پاسخ موثرتر به نیازهای اختصاصی یادگیرندگان؛
 5. فرایندها سازگار و ابزارهای ارزیابی برای اثبات و افزایش اثربخشی و کارایی آموزش؛
 6. افزایش اعتبار مرکز آموزشی با صدور گواهینامه ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001؛
 7. ابزاری برای توانمندسازی سازمان به اثبات تعهد خود به موثرتین شیوه های یاددهی؛
 8. مدلی برای بهبود سازمان؛
 9. هماهنگ سازی استانداردهای ملی با یک چارچوب بین المللی؛
 10. مشارکت و حمایت گسترده تر ذی نفعان؛
 11. تحریک تعالی سازمانی و نوآوری؛

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *