اصول مشاوره ایزو

تحقیقات مهم در مورد صدور گواهینامه ایزو
۱۳۹۵/۰۷/۰۳
اصول مشاوره ایزو\برنامه¬ریزی و آغاز کار
۱۳۹۵/۰۷/۰۴

اصول مشاوره ایزو

مشاوره ایزو و استانداردهای بین­المللی، امروزه یکی از مهمترین خدمات شرکت­های مشاوره مدیریت محسوب می­شود. در این سری از مقالات قصد داریم با توجه به تجربیات  نحوه مشاوره ایزو را به صورت اصولی آموزش دهیم.

   در این مقاله ابتدا به بیان مطالبی می پردازیم تا خواننده محترم، اهمیت و نقش مشاوره ایزو را در سازمان بهتر درک نماید. هنگامی که یک سازمان بنا بر سیاست­های داخلی و اهداف مدیریتی استقرار یک سیستم مدیریتی را در دستور کار قرار می­دهد، (به دلایل مختلف – ر.ک به سایر مقالات وبسایت در این حوزه) استفاده از یک شرکت معتبر برای مشاوره ایزو می­تواند زمان و هزینه استقرار سیستم مدیریتی مورد نظر را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد. مطابق یک تصور نادرست، تضمین کیفیت محصولات و خدمات از دیدگاه بسیاری از سازمان­ها امری جانبی و در حاشیه است. لذا در این شرایط، زمانی که سازمان استقرار یک سیستم مدیریتی را در دستور کار قرار می­دهد نیازمند فرد یا افرادی است که فرایند مشاوره و استقرار ایزو را برای پرسنل سازمان تسهیل کنند.

   برای آن دسته از خوانندگان محترم که احتمالا به حرفه­ی مشاوره ایزو علاقه مند هستند، باید ذکر کنیم که امروزه بازار کسب و کار مشاوره ایزو در برخی حوزه­ها تا حد زیادی اشباع شده است. هر سازمانی که تمایل به دریافت خدمات مشاوره ایزو داشته باشد، با یک جستجوی ساده در اینترنت و یا همکاران و دوستان خود        می­تواند به خدمات مشاوره ایزو دسترسی پیدا کند. متاسفانه به دلایل مختلف از جمله ارائه خدمات بی کیفیت و نامطلوب از سوی برخی همکاران در این حوزه، اعتماد کارفرمایان به مشاوران ایزو کاهش پیدا کرده است.

در نمودار زیر که از وبسایت سازمان جهانی استاندارد ISO استخراج شده است می­توانید مشاهده کنید که در خصوص مشاوره ایزو ۹۰۰۱، روند صدور گواهینامه در ایران به چه ترتیب بوده است:

مشاوره ایزو

نمودار فوق موید این مطلب است که از سال ۲۰۰۹ به بعد (۱۳۸۸) صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ (به عنوان محبوب ترین و شناخته شده ترین استاندارد) در ایران کاهش چشمگیری داشته است و به غیر از سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۲)، به طور میانگین در کشور سالانه حدود ۲۷۰۰ گواهینامه صادر شده است.

مجموع این عوامل، فردی را که علاقه­مند به کار در حوزه مشاوره ایزو است، وادار می­سازد اصول مناسبی را در ارائه خدمات خود بکار بندد. در واقع اشباع بازار از یک سو و کاهش اعتماد کارفرمایان به مشاوران از سوی دیگر سبب شده است مشاوره ایزو، امروز نه فقط نیازمند دانش، بلکه محتاج به کار بستن تکنیک­ها و تاکتیک­هایی ویژه­ای باشد. امروزه فراگیری اصول و مبانی یک استاندارد جهت ارائه خدمات مشاوره ایزو با صرف هزینه­ و زمانی نه چندان زیاد از طریق شرکت در دوره­های مقدماتی و پیشرفته، مطالعه کتب که در بازار فراوان است و مشاهده ویدیوها و آموزش­های الکترونیک، به راحتی قابل دستیابی است. اما ابزاری که یک مشاور را برای ارائه خدمات مشاوره ایزو آماده می­کند تنها شرکت در کلاس­های مذکور نیست بلکه کسب تجربه و بکارگیری آن و درک اصول صحیح ارائه خدمات مشاوره ایزو لازمه کار در این حوزه است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *