مزیت های بکارگیری مشاوره ایزو برای استانداردهای بین المللی-بخش اول

همراهی سازمان در ممیزی نهایی
۱۳۹۵/۰۸/۲۹
۱۰ مزیت ایزو برای سازمان های کوچک و متوسط (SMEs) از زبان مدیران ۱۰ کشور دنیا
۱۳۹۵/۰۹/۲۲

مزیت های بکارگیری مشاوره ایزو برای استانداردهای بین المللی-بخش اول

مشاوره ایزو و استانداردهای بین­المللی امروزه یکی از مهمترین خدمات شرکت­های مشاوره مدیریت محسوب می­شود. در این سری از مقالات قصد داریم با توجه به تجربیات، مزیت­های استفاده از مشاوره ایزو برای استقرار استانداردهای مدیریتی مطرح را بیان نماییم. در ایم مقاله به استاندارد ISO 22301 می پردازیم.

مشاوره ایزو ISO22301:2012 به سازمان شما کمک می کند تا بتوانید الزاماتی را تعریف  و اجرا کنید که سیستم مدیریت شما را در برابر حوادث و اتفاقات احتمالی محافظت نموده و آمادگی پاسخگویی در برابر حوادث را ارتقا بخشد.

اگر چه الزامات مشخص شده در استانداردISO 22301  الزاماتی عمومی هستند و برای تمامی سازمان ها، صرفنظر از نوع، اندازه و ماهیتشان در نظر گرفته می شوند اما استفاده از خدمات مشاوره ایزو می تواند سازمان شما در راه استقرار هر چه سریعتر و کم هزینه تر این الزامات یاری دهد. مشاوره ایزو ۲۲۳۰۱(ISO22301) شما را در مراحل آموزش، طرح­ریزی سیستم، استقرار و اجرا، ممیزی داخلی و ممیزی صدور گواهینامه یاری می­بخشد.

کمیته فنی ISO/‎ TC 223  وظیفه تهیه استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱ (ISO22301)را بر عهده داشته است. استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱(ISO22301) توسط کارشناسان خبره تداوم کسب و کار نوشته شده است و می توان عنوان کرد بهترین چارچوب و طرح ریزی برای مدیریت تداوم کسب و کار را برای سازمان شما فراهم می کند و مشاوره ایزو می تواند با توجه به ویژگی های سازمان شما، الزامات را بومی سازی کند.

بر خلاف سایر استانداردهایی که در زمینه تداوم کسب و کار منتشر شده اند، استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱(ISO22301) می تواند توسط مراجع معتبر صدور گواهینامه تایید شده و گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱(ISO22301) صادر شود. استفاده از خدمات مشاوره ایزو در صورتی که قصد دارید انطباق سازمان خود را با الزامات تداوم کسب و کار به مشتریان، صاحبان یا ذی نفعان سازمان اثبات کنید، می تواند فرایند دریافت گواهینامه را برای سازمان شما تسهیل کرده و سازمان را به آن سمت هدایت نماید.

استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱(ISO22301) جایگزین استاندارد  ۲۵۹۹۹-۲ شده است. این دو استاندارد شبیه هم هستند اما   استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱(ISO22301)  ارتقاء  یافتهBS 25999-2 قلمداد می شود.

مزایای استفاده از خدمات مشاوره ایزو در استقرار استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱ (ISO22301):

  • شناسایی تغییرات محیط کسب و کار سازمان؛
  • تعریف شاخص های کلیدی فرایندهای سازمان با بهره گیری از خدمات مشاوره ایزو؛
  • کاهش ریسک آسیب های حوادث احتمالی و بالقوه؛
  • پیاده سازی یک سیستم اندازه گیری عملکرد موثر پس از اتمام خدمات مشاوره ایزو؛
  • ارتقاء توان تصمیم گیری مدیریت ارشد با توجه به شناسایی و برنامه ریزی برای تهدیدها؛
  • بهبود شهرت کسب و کار سازمان اگر با استفاده از خدمات مشاوره ایزو موفق به دریافت گواهینامه شود.

اگرچه در زمان تدوین استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱(ISO22301) هنوز استاندارد ایزو ۹۰۰۱(ISO9001) تغییر ویرایش نشده بود، اما کارگروه تدوین ایزو ۲۲۰۳۱(ISO22301) جلسات متعددی با کمیته بازنگری استاندارد ایزو ۹۰۰۱ (ISO9001)داشتند و همه تلاش ها برای این بود که استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱(ISO22301) سازگاری خوبی با استاندارد ایزو ۹۰۰۱ ویرایش ۲۰۱۵ (ISO9001:2015)داشته باشد. به همین جهت استفاده از خدمات مشاوره ایزو در استقرار استاندارد ایزو ۲۲۳۰۱(ISO22301)، به سازمان شما کمک می کندسیستم مدیریت خود را سریعتر و راحت تر به ویرایش جدید استاندارد ۹۰۰۱ یعنی ویرایش ۲۰۱۵ (ISO9001:2015)ارتقا دهد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *