استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت چهارم

صدور گواهینامه ایزو ایزو ۲۱۰۰۱، ISO 21001 سیستم مدیریتی سازمان های آموزشی – قسمت اول
۱۳۹۶/۰۵/۱۴
۱۳۹۶/۰۶/۰۹

استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت چهارم

استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت چهارم

 در این سری از مقالات قصد داریم با توجه به منابع علمی موجود و همچنین تجارب گروه مشاوران S.B.C در امر مشاوره ایزو ، نکات مهم در خصوص پیاده سازی اثربخش استاندارد مدیریت کیفیت، ISO 9001:2015 را در سازمان های کوچک و متوسط بیان نمائیم . این سری از مقالات به صورت دنباله دار منتشر خواهند شد.

تغییرات ویرایش جدید ISO 9001 که برای کسب و کارهای کوچک و متوسط مفید هستند:

  • عناصر ریسک (تهدیدات و چالش های کسب و کار) و فرصت ها با توجه به مدیریت کیفیت ، که قبلا به صورت ضمنی بیان می شدند اکنون به شیوه ای صریح تر ذکر شده اند و می­ بایست از طریق مشاوره ایزو در سیستم مدیریت کیفیت آمیخته شوند . این عناصر را کم و بیش شما در کسب و کار خود به صورت ناخودآگاه در نظر می گیرید . با اتخاذ تفکر مبتنی بر ریسک بر اساس مشاوره ایزو به صورت ساختار یافته ، اقدامات پیشگیرانه را به عنوان یک رویه معمول در سازمان ایجاد خواهید کرد.

 

استاندارد چگونه برای کسب و کارهای کوچک و متوسط ساختار می یابد؟

در استاندارد ISO 9001:2015 ، ده بند اصلی وجود دارد که شما برای انطباق با این استاندارد یا دریافت گواهینامه می بایست این ده بند را از طریق مشاوره ایزو پوشش دهید . همه این بندها ، دارای زیربندهای مرتبط به خود هستند. هرچند حین مطالعه استاندارد ممکن است بندها طولانی و پیچیده و نیازمند تفسیر به نظر بیایند، اما مهم آن است که هدف و اصول هر بند استاندارد را به کمک مشاوره ایزو درک کنید . این موضوع به شما کمک می کند تا یک سیستم مدیریت کیفیت ساده و آسان را طرح ریزی و توسعه دهید که مرتبط با عملیات فعلی سازمان شما باشد ، اما توسط فرایندهای ساختار یافته رسمیت پیدا کرده و هرگونه شکاف برای انطباق با استاندارد در آن مشخص می شود.

در زیر، هر یک از بندها تشریح می شوند و برای مشاوره ایزو و استقرار در یک کسب و کار کوچک و متوسط تفسیر خواهند شد:

دامنه کاربرد

این بند، هدف از استاندارد را تعریف می کند.

هدف کلی این استاندارد آن است که اطمینان خاطری به مشتریان شما ببخشد. مشتریانی که شما متعهد شده اید سطح مشخصی از کیفیت را در محصولات و خدمات خود به ایشان ارائه دهید . این موضوع از طریق مشاوره ایزو ، بررسی و بازنگری سیستم های عملیاتی فعلی سازمان شما رخ می دهد تا اطمینان حاصل شود که آن ها همه مراحل فرایندها ، تست ها و آزمون های لازم را برای دستیابی به سطح مورد انتظارات نیازمندی های مشتریان طی می کنند.

وقتی شما سیستم خود را رسمیت می بخشید ، سیستم باید با هدف شناسایی فرصت هایی برای بهبود به طور منظم بازنگری شود و این موضوع به افزایش رضایتمندی مشتریان کمک خواهد کرد.

 اقدام اجرایی:

– شما تنها می بایست با بهره گیری از مشاوره ایزو یک بیانیه خط مشی مدون از رویکرد کسب و کار خود نسبت به مشتریان و کیفیت داشته باشید، بعلاوه ارجاع به نحوه انطباق با هر یک از الزامات قانونی و مقرراتی قابل کاربرد.

– به منظور انطباق با دامنه کاربرد فوق، شما باید به کمک مشاوره ایزو مجموعه ای ساده ، آسان و ساختار یافته از سوابق را نگهداری کنید . این سوابق بعدها به عنوان بخشی از ممیزی داخلی و ممیزی شخص سوم کاربرد خواهد داشت.

 

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *