مراجع قانونی در صدور گواهینامه ایزو – بخش دوم

مراجع قانونی در صدور گواهینامه ایزو
۱۳۹۵/۰۸/۱۵
نکات مهم از دیدگاه سازمان جهانی استاندارد
۱۳۹۵/۰۸/۱۵

مراجع قانونی در صدور گواهینامه ایزو – بخش دوم

برای تماس با گروه مشاوران S.B.C، فعال در حوزه آموزش و مشاوره استانداردهای مدیریتی به منوی تماس با ما مراجعه کنید.

در این مقاله قصد داریم در ادامه مقاله قبلی شما را با مراجع قانونی که در فرایند صدور گواهینامه ایزو نقش ایفا می کنند آشنا کنیم. برای این منظور ابتدا توجه خوانندگان گرامی را به هرم زیر جلب می­کنیم:

گواهینامه ایزوACCREDIATION BODY ها یا همان A.B ها مراجعی هستند که به برخی سازمان ها (C.Bها) اعتبار می دهند تا فرایند صدور گواهینامه ایزو را پیش ببرند. این مراجع که با نام مراجع اعتبار دهی شناخته می شوند عموماً سازمان های ملی استاندارد کشورها هستند و بسته به قدمت و سوابق کاری دارای اعتبارات مختلفی می باشند. A.B ها فقط به C.B ها اعتبار نمی دهند بلکه مراکز بازرسی و آزمون نیز از این مراجع کسب اعتبار می کنند. یک A.B به طور معمول می تواند به C.B های مختلفی برای صدور گواهینامه ایزو اعتبار ببخشد و محدود به یک Certification Body نیستند. فرایند اعتباردهی به C.B ها فرایندهای خاصی است و در این مقال نمی گنجد. نقش دیگر A.Bها آن است که در صورتی که سازمان در فرایند صدور گواهینامه ایزو به مشکل خاصی برخورد که توسط C.B مربوطه (شعبه یا در مرجله بالاتر دفتر مرکزی) قابل رفع نباشد و یا  با سهل انگاری روبرو شود، وارد عمل شده و قضاوت می کنند.

معروفترین و بزرگترین A.Bها در دنیا عبارتند از مرجع اعتباردهی انگلستان UKAS، مرجع اعتباردهی آلمان DAKKS، مرجع اعتباردهی استرالیا JAS-ANZ و …

کشور ایران نیز دارای یک A.B با نام NACI می باشد.

(NATIONAL ACCREDIATION CENTER OF IRAN) که البته هنوز مراحل قانونی را برای ثبت جهانی و اعتباردهی برای صدور گواهینامه ایزو تکمیل نکرده است اما به زودی این اتفاق خواهد افتاد.

I.A.F

INTERNATIONAL ACCREDIATION FORUM یا همان IAF انجمن اعتباردهی بین المللی است که مجمع جهانی سازمان هایی است که در زمینه ارزیابی انطباق در حوزه های مختلف (سیستم های مدیریتی، کالاها، خدمات، پرسنل و …) فعال هستند. در واقع در فرایند صدور گواهینامه ایزو مرجع اصلی I.A.F است. کارکرد اصلی I.A.F در وهله اول توسعه یک برنامه واحد در سطح جهان است که ریسک سازمان ها و کسب و کار ها را در فرایندهای صدور انواع گواهینامه ها از جمله صدور گواهینامه ایزو کاهش دهد. این ریسک عبارتست از عدم اعتبار کافی گواهینامه صادره و I.A.F به عنوان مرجعی قابل اتکا، این ریسک را کاهش می­دهد.

این کاهش ریسک از آنجا اجرایی می شود که وقتی سازمان قصد دارد در فرایند صدور گواهینامه ایزو شرکت کند به راحتی می تواند با مراجعه به WWW.IAF.NU اعتبار A.B را که ادعا می شود برای صدور گواهینامه ایزو اعتبار داده است، بررسی کند. در مرحله بعد با مراجعه به وبسایت A.B مربوطه، اعتبار C.B کنترل شده و با مراجعه به وبسایت C.B به راحتی آدرس دفاتر و شعبات آن در سراسر دنیا قابل ردیابی خواهد بود. این موضوع به تفصیل در مقالات قبلی وبسایت توضیح داده شده است و خوانندگان گرامی می توانند مراحل ردیابی اعتبار یک C.B را مطابق دستورالعمل مربوطه دنبال کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *