صدور گواهینامه ایزو – آمادگی های پیش از ممیزی

عنوان پنجم
۱۳۹۵/۰۴/۰۷
آمادگی های حین ممیزی
۱۳۹۵/۰۶/۱۶

صدور گواهینامه ایزو – آمادگی های پیش از ممیزی

در این سلسله مقالات قصد داریم آمادگی­های لازم را برای سازمان­ها در خصوص فرایند ممیزی ارائه دهیم.به همین منظور صدور گواهینامه ایزو را در ۳ فاز پیش از ممیزی، حین ممیزی و پس از ممیزی بررسی  می ­کنیم.

صدور گواهینامه ایزو 8

در فاز پیش از ممیزی و صدور گواهینامه ایزو، سازمان باید از چند جهت آماده باشد. از جمله مهمترین موارد برای این امر عبارتند از:

  • سیستم مدیریت انتخاب شده حداقل به مدت ۳ ماه اجرا شده و سوابق مربوطه ثبت شده باشد. یکی از شواهد مهم جهت صدور گواهینامه ایزو، سوابق سیستم مدیریت مورد نظر می باشد.
  • ممیزی داخلی سیستم انجام شده باشد و اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه پس از ممیزی داخلی تعریف و حتی الامکان به انجام رسیده باشد.
  • بازنگری مدیریت پیش از ممیزی نهایی صدور گواهینامه ایزو انجام شده باشد و خروجی ها مدنظر قرار گرفته باشد.
  • با شرکت های معتبر CB تماس حاصل شده باشد و استعلامات مربوطه اخذ شده باشد. برای انتخاب CB معتبر می توانید به مقاله نحوه سنجش گواهینامه ایزو در همین وبسایت مراجعه فرمائید.
  • یک CB معتبر انتخاب شده باشد و فرایند عقد قرارداد به انجام رسیده باشد.
  • هماهنگی با CB جهت ممیزی صدور گواهینامه ایزو انجام شده باشد و تاریخ دقیق ممیزی و نام سرممیز و اعضای تیم ممیزی مشخص شده باشد.

در انتخاب شرکت گواهی دهنده علاوه بر اعتبار CB باید توجه داشت که هدف سازمان از صدور گواهینامه ایزو چیست. صدور گواهینامه ایزو در بسیاری از موارد یک تاکتیک بازاریابی تلقی می شود. اگر علاوه بر اثبات توانمندی سازمان در استقرار یک سیستم مدیریتی، استفاده تبلیغاتی از گواهینامه ایزو مدنظر سازمان باشد، بهتر است سازمان با CB هایی وارد فرایند مذاکره و قرارداد شود که علاوه بر اعتبار لازم، در بازار، دارای حسن شهرت باشند و به نوعی برند محصوب شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *