معرفی ایزو TS صنایع خودروسازی و قطعه­سازی (ISO/TS 16949)

گروه مشاوران S.B.C آمادگی دارد برای تولیدکنندگان فعال در زنجیره تامین خودروسازی از جمله        قطعه ­سازان، شرح خدمات ذیل را در حوزه استقرار ایزو TS ارائه دهد:

  • طراحی، آموزش و مشاوره استقرار الزامات ایزو TS خودروسازی (ISO/TS 16949) ؛
  • طراحی، آموزش و مشاوره استقرار الزامات خاص شرکت­های مشتری از جمله ساپکو، سازه گستر، مگاموتور، بهمن، اپکو و …؛
  • مشاوره حفظ و نگهداشت سیستم مدیریت کیفیت در طول سال به همراه به­روزآوری و آموزش مستمر؛
  • برگزاری آموزش­های درون کارگاهی الزامات ایزو TS شامل تکنیک­های مهندسی کیفیت؛
  • تدوین نظام مدیریت آزمایشگاه برای شرکت­های دارای آزمایشگاه؛
  • یاری سازمان در زمان آدیت فرایند از سوی شرکت مشتری؛

گروه مشاوران S.B.C استاندارد ایزو TS را متناسب با ابعاد، پیچیدگی فرایندهای ساخت، سطح آمادگی پرسنل و درجه نیاز سازمان، طراحی، آموزش و مشاوره خواهد داد. امروزه از سوی بسیاری از مشاوران هزینه های بالایی برای استقرار ایزو TS مطالبه می شود در حالی که گروه مشاوران S.B.C با ترکیبی از بهترین متخصصین و کارشناسان این حوزه سعی کرده است در گام اول نیاز سازمان را به درستی شناسایی کرده و متناسب با آن، پکیج مورد نظر را پیشنهاد دهد تا با حداقل هزینه ممکن، سازمان به اهداف خود در حوزه استقرار ایزو TS دست یابد. همچنین مشاوران متخصص S.B.C آمادگی دارند ایزو TS را به صورت یکپارچه با سایر استانداردهای سازمان شما از جمله ISO 14001 و OHSAS 18001 پیاده سازی نمایند تا کمترین تغییر ممکن، در سیستم فعلی شما رخ دهد.

اکنون به منظور آشنایی بیشتر با استاندارد ایزو TS به عنوان استاندارد مرجع مدیریت کیفیت در خودروسازی، شما را به مطالعه مطلب ذیل دعوت می­نمائیم:

صنعت خودروسازی که یکی از بزرگترین و مهمترین صنایع تولیدی دنیا محسوب می­شود، در آن دسته از صنایع طبقه­بندی می­شود که ویژگی­های منحصربفردی دارد؛ از جمله پیچیدگی محصولات، اهمیت زیاد کیفیت، اهمیت بالای ایمنی، فروش گسترده در سطح دنیا و … . با عنایت به این ویژگی­ها، سیستم مدیریت کیفیتی که برای تولید کننده خودرو و یا قطعه­ساز خودرو تعریف می­شود باید حائز شرایطی باشد که بتواند پاسخگوی ویژگی­های خاص این صنعت باشد. ایزو TS صنایع خودروسازی به همین منظور برای فعالان این صنعت طراحی و عرضه شده است.

شرکت­های معتبر خودروساز در سطح دنیا از سال­ها پیش اقدام به تدوین استانداردهایی برای مجموعه زنجیره تامین این صنعت پرداخته­اند. منظور از زنجیره تامین خودروسازی، کلیه واحدهایی هستند که برای تولید یک دستگاه خودرو نقش دارند از جمله قطعه­سازان.

ایزو TS صنایع خودروسازی، محصول همکاری نزدیک دو نهاد معتبر بین المللی؛ IATF و ISO می­باشد. این استاندارد 4 مورد از استانداردهای خودرو در اروپا و ایالات متحده را ترکیب کرده است. این 4 مورد عبارتند از VDA6، QS 9000، EAQF و AVSQ). ایزو TS یک سیستم مدیریت کیفیت را برای طراحی، توسعه، تولید، نصب و خدمات محصولات خودرویی تعریف می­کند.

استاندارد ایزو TS خودروسازی از سوی کارگروه جهانی خودروسازی که با نام مخصتر IATF شناخته می­شود عرضه شده است. در ساختار IATF، نه شرکت معتبر بین المللی در صنعت خودرو (بی ام و، کرایسلر، فورد، جی-ام، فولکس واگن، دایملر، رنو، پژو سیتروئن و فیات) به همراه سازمان­­هایی دولتی از اقتصادهای بزرگ دنیا (فراسنه، آلمان، ایتالیا، ایالات متحده و بریتانیا) نقش فعال و حیاتی ایفا می­کنند.

استاندارد ایزو TS بر پایه ISO 9001 طرح­ریزی شده است و سعی دارد با کاهش نوسانات تولید، حذف یا کاهش اتلاف زنجیره تامین و جلوگیری از بروز خطا سبب افزایش کیفیت تولیدات این کسب و کار مهم شود.

دریافت گواهینامه ایزو TS غالبا توسط شرکت­های مشتری (به عنوان مثال در ایران: ساپکو، سازه­گستر، مگاموتور، بهمن و …) الزامی است. در واقع دریافت گواهینامه ایزو TS یک شرط اولیه برای قرارگیری در بسیاری از زنجیره­های تامین خودروسازان است.

 

هدف استقرار ایزو TS:

استاندارد ایزو TS خودروسازی، سبب تسهیل ارتباط سازندگان قطعات خودرو از یک سو، و خودروسازان از سویی دیگر به عنوان دو حلقه بسیار مهم از زنجیره تامین خودروسازی می­شود. استاندارد ایزو TS شاخص­ها و معیارهایی را از طریق استقرار ابزارهای کیفی فراهم می­آورد تا از آن طریق خودروساز قادر به کنترل زنجیره تامین خود باشد.

 

دامنه کاربرد ایزو TS:

ایزو TS خودروسازی، برای کلیه عرضه­کنندگان و سازمان­هایی که در زنجیره تامین خودروسازی نقش دارند و هدفشان ارائه تولیدات با کیفیت بهتر در راستای نگهداشت یا کسب موقعیتی برتر در بازار است، کاربرد دارد.

 

 

استقرار ایزو TS چه مزایایی دارد؟

از آنجایی که در ایزو TS خودروسازی، استفاده از تکنیک­های مهندسی کیفیت یک الزام است، لذا می توان اطمینان کسب کرد که با استقرار ایزو TS، سازمان به اثربخشی لازم برای نگهداشت حد مناسبی از کیفیت دست یافته است.

علاوه بر آن، دریافت گواهینامه بین­المللی معتبر ایزو TS برهان محکم و متقنی است که سیستم مدیریتی شما، الزامات دقیقی را برای تولیدات خود به کار گرفته است. به طور کلی استقرار ایزو TS خودروسازی و دریافت گواهینامه آن، می تواند مزایای زیر را در پی داشته باشد:

  • بهبود کیفیت تولید قطعات؛
  • افزایش اعتبار و شهرت سازمان؛
  • توانایی توسعه بازار از محلی به جهانی؛
  • ارتقا مدیریت ریسک از طریق اعمال کنترل های دقیق تر بر محصولات؛

 

شروع استقرار ایزو TS خودروسازی:

این استاندارد برای کلیه سازمان­های فعال در زنجیره تامین خودروسازی کاربرد دارد. علی رغم تعیین چارچوب های مشخص برای فعالیت، استاندارد ایزو TS به نحوی طراحی شده است که قابلیت انعطاف و بومی سازی در سازمان داشته باشد.

اولین گام در استقرار ایزو TS خودروسازی، این است که نظام مشخصی را برای رویکرد خود به کیفیت تدوین نمایید. پس از این موضوع، روش­های اجرایی و راهکارهای عملیاتی را تعیین نموده و سیستم خود را به طور مرتب پایش و ارتقاء دهید. برای بهبود مستمر ایزو TS خودروسازی همانند هر استاندارد دیگری، می­بایست از چرخه PDCA یاری جست. این چرخه، سازمان را به سوی بهبود مستمر سوق می­دهد. نحوه عملکرد این چرخه بدین ترتیب است که ابتدا باید طرح­ریزی سیستم را به نحو مناسبی انجام داد (PLAN). سیستم           طرح­ریزی شده ایزو TS را پس از اجرا (DO) مورد بررسی قرار داد (CHECK) و مطابق نتایج بررسی، اقدامات لازم را تعریف و اجرا کرد (ACT).

هر بار استفاده از این چرخه حیاتی، سیستم ایزو TS را یک گام به سوی بهبود مستمر هدایت خواهد کرد.

ایزو ts

Rate this page