نکات مهم از دیدگاه سازمان جهانی استاندارد

مراجع قانونی در صدور گواهینامه ایزو – بخش دوم
۱۳۹۵/۰۸/۱۵
فاز اجرا و ثبت سوابق-اصول مشاوره ایزو
۱۳۹۵/۰۸/۱۵

نکات مهم از دیدگاه سازمان جهانی استاندارد

برای تماس با گروه مشاوران S.B.C، فعال در حوزه آموزش و مشاوره استانداردهای مدیریتی به منوی تماس با ما مراجعه کنید.

در این مقاله، قصد داریم مطالب مهمی که سازمان جهانی استاندارد در صدور گواهینامه ایزو به آن اشاره کرده است، بیان کنیم.

صدور گواهینامه ایزو می تواند ابزار مناسبی برای اعتباربخشی باشد چرا که اثبات می نماید محصولات یا خدمات شما انتظارات مشتریان تان را برآورده می کند. برای برخی صنایع، صدور گواهینامه ایزو یک الزام قانونی و یا قراردادی است.

سازمان جهانی استاندارد در صدور گواهینامه ایزو فعالیتی ندارد!

در سازمان جهانی استاندارد، کارشناسان، استانداردهای بین المللی را توسعه می دهند اما در فرایند صدور گواهینامه ایزو دخالتی ندارند و صدور گواهینامه ایزو از جانب ایشان روی نمی دهد. این موضوع توسط سازمان­های گواهی دهنده بیرونی انجام می پذیرد و بنابراین هیچ سازمانی نمی تواند از سازمان جهانی استاندارد درخواست صدور گواهینامه ایزو داشته باشد.

انتخاب یک شرکت گواهی دهنده برای صدور گواهینامه ایزو

در هنگام انتخاب یک شرکت برای صدور گواهینامه ایزو باید:

  • شرکت های مختلفی را مورد ارزیابی قرار دهید
  • اعتباربخشی شدن شرکت صدورگواهینامه ایزو را توسط نهادهای اعتباردهنده کنترل کنید. اعتباربخشی اجباری نیست و شرکت صدور گواهینامه ایزو که اعتباربخشی نشده است لزوما به معنای تقلب نیست بلکه ممکن است تایید صلاحیت مستقلی را دنبال کرده باشد. برای یافتن یک شرکت صدور گواهینامه ایزو اعتباربخشی شده با سازمان ملی استاندارد کشور خود و یا انجمن اعتباردهندگان بین المللی مراجعه فرمائید.

 

نمایش گواهینامه پس از صدور

به یاد داشته باشید، هنگام معرفی محصول یا سیستم خود از روش صحیح معرفی استاندارد استفاده کنید.

روش نادرست: “دارنده گواهینامه ایزو”

روش صحیح: دارنده گواهینامه ISO 9001:2015 (به عنوان مثال)

آیا من می توانم پس از صدور گواهینامه ایزو، از لوگوی ایزو استفاده کنم؟

لوگوی سازمان جهانی استاندارد یک نشان تجاری ثبت شده است و نمی تواند توسط هیچ فرد یا نهادی در خارج از سازمان حتی در صورت صدور گواهینامه ایزو استفاده شود مگر با مجوز سازمان جهانی استاندارد.

 

مزایای اقتصادی صدور گواهینامه ایزو

تحقیقات متعدد نشان داده اند که استقرار الزامات یک استاندارد بین المللی و صدور گواهینامه ایزو به سازمان ها و اقتصادها برای رشد کمک شایانی می کند. در بریتانیا، به عنوان مثال، استانداردهای ۸٫۲ میلیارد دلار در رشد GDP سالیانه نقش دارند و در کانادا از سال ۱۹۸۱ تاکنون استانداردهای بیش از ۹۱ میلیارد دلار به اقتصاد اضافه کرده اند.

مزایای صدور گواهینامه ایزو برای مشتریان

سازمان جهانی استاندارد بیش از ۲۱۰۰۰ استاندارد را منتشر کرده است که تقریبا همه جنبه های زندگی روزمره را پوشش می دهد.

وقتی سازمان یا محصولی در صدور گواهینامه ایزو موفق می شود، مشتریان می توانند مطمئن باشند که محصول یا خدمت ارائه شده ایمن، قابل اطمینان و با کیفیت هستند. برای مثال صدور گواهینامه ایزو در ایمنی جاده ها، ایمنی اسباب بازی و بسته بندی پزشکی ایمن تنها بخشی از استانداردهایی هستند که کمک می کنند تا جهان ایمن تری داشته باشیم.

برای اطمینان از گستره مفید بودن استانداردهای بین المللی و صدور گواهینامه ایزو  برای مشتریان، سازمان جهانی استاندارد از دخالت مشتریان در فرایند توسعه استانداردهای بین المللی حمایت می کند. این امر از طریق کمیته سیاست های مصرف کننده یا COPOLOCO انجام می پذیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *