نتایج یک تحقیق بین المللی

اصول مشاوره ایزو\برنامه¬ریزی و آغاز کار
۱۳۹۵/۰۷/۰۴
تفاوت ممیزی صدور و ممیزی مراقبتی
۱۳۹۵/۰۷/۲۶

نتایج یک تحقیق بین المللی

 

برای تماس با گروه مشاوران S.B.C، فعال در حوزه آموزش و مشاوره استانداردهای مدیریتی به منوی تماس با ما مراجعه کنید.

در فاصله بارگذاری این مقاله با مقاله پیشین، گزارش تحقیق بین­المللی سال ۲۰۱۵ توسط سازمان جهانی استاندارد در وبسایت معتبر ISO.ORG منتشر شده است. لذا با توجه به این که مقاله پیشین، به تشریح گزارش سال ۲۰۱۴ می­پرداخت، لذا از ادامه آن صرف نظر نموده و مقاله جدید را آغاز می­کنیم.

در ابتدا به جدول و نمودار زیر در خصوص صدور گواهینامه ایزو در هشت استاندارد مطرح بین­المللی توجه نمائید:

صدور گواهینامه ایزو

 

ایزو

روندهای اصلی صدور گواهینامه ایزو:

  • با مجموع ۱۵۱۹۹۵۲ صدور گواهینامه ایزو معتبر در سال ۲۰۱۵، تحقیق نشان می­دهد که صدور گواهینامه ایزو نسبت به سال گذشته به طور کلی ۳% افزایش داشته است.
  • در مجموع ۱۰۳۶۳۲۱ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ در سال ۲۰۱۵ صادر شده است که این عدد نشانگر کاهش آرام حدود ۰٫۲% نسبت به سال گذشته است. از کل تعداد گواهینامه ایزو صادر شده در حوزه مدیریت کیفیت، ۰٫۴% آن با ویرایش جدید ۲۰۱۵ صادر شده است یعنی حدود ۴۱۹۰ گواهینامه ایزو
  • در سال ۲۰۱۵، تعداد ۳۱۹۳۲۴ گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ صادر شده است که این عدد نشانگر رشد حدود ۸% نسبت به سال گذشته است. از کل تعداد گواهینامه ایزو صادر شده در حوزه مدیریت زیست محیطی، ۹۴۷ گواهینامه با ویرایش جدید ۲۰۱۵ صادر شده است یعنی حدود ۰٫۲%
  • صدور گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ (مدیریت انرژی) و صدور گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ (مدیریت تداوم کسب و کار)، هر دو رشد چشمگیری را نشان می دهد، به طوری که گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ نسبت به سال گذشته ۷۷% و گواهینامه ایزو ۲۲۳۰۱ نسبت به سال گذشته در حدود ۷۸% رشد داشته است. این عدد رشد خیره کننده برای صدور گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ و ۲۲۳۰۱ موید این مطلب است که این دو استاندارد هنوز برای بازار جدید محسوب می شوند. علی رغم آن که بیش از ۳ سال از انتشار آن­ها می­گذرد، اما اخیرا سازمان­ها اهمیت استقرار این استانداردها و دریافت گواهینامه ایزو مربوطه را دریافته­اند.
  • صدور گواهینامه استاندارد ایزو و IEC امنیت اطلاعات، یعنی ISO/IEC 27001 در سال ۲۰۱۵ با تعداد ۲۷۵۳۶ گواهینامه، نمایانگر ۲۰% رشد نسبت به سال گذشته است. این در حالی است که صدور گواهینامه ایزو مدیریت ایمنی مواد غذایی (ISO 22000) و گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت در صنایع خودروسازی (ISO/TS 1694) رشد قابل احترام ۱۶% و ۹% را تجربه کرده اند.

آن­چه که از تحلیل سازمان جهانی استاندارد استنباط می­شود، رشد فزاینده صدور گواهینامه ایزو مدیریت تداوم کسب و کار ISO 22301:2012 با بالاترین میزان رشد یعنی ۷۸% است. ایزو مدیریت تداوم کسب و کار استانداردی است که سازمان را یاری می­دهد تا چارچوبی را جهت برنامه­ریزی، اجرا، نظارت و حفظ و بهبود سیستم مدیریت ایجاد نمایند تا در زمان وقوع بحران­ها و عوامل مختل کننده، کسب و کار سازمان با کمترین آسیب ممکن مواجه شود. صدور گواهینامه ایزو مدیریت تداوم کسب و کار می­تواند به سازمان­های بالادستی، مشتریان فعلی، مشتریان بالقوه آتی و سایر ذی­نفعان اثبات کند که سازمان توانایی حفظ کسب و کار خود را در مواقع بروز بحران داراست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *