مراجع قانونی در صدور گواهینامه ایزو

فاز اجرا و ثبت سوابق – اصول مشاوره ایزو
۱۳۹۵/۰۸/۱۵
مراجع قانونی در صدور گواهینامه ایزو – بخش دوم
۱۳۹۵/۰۸/۱۵

مراجع قانونی در صدور گواهینامه ایزو

برای تماس با گروه مشاوران S.B.C، فعال در حوزه آموزش و مشاوره استانداردهای مدیریتی به منوی تماس با ما مراجعه کنید.

در این مقاله قصد داریم شما را با مراجع قانونی که در فرایند صدور گواهینامه ایزو نقش ایفا می کنند آشنا کنیم. برای این منظور ابتدا توجه خوانندگان گرامی را به هرم زیر جلب می­کنیم:

گواهینامه ایزو

مرجع اصلی صدور گواهینامه ایزو، C.B ها هستند. این عبارت مخفف دو کلمه                   CERTIFICATION BODY  است. زمانی که سازمان بخواهد وارد فرایند صدور گواهینامه ایزو شود، به این مراجع قانونی مراجعه می کند. C.B ها شرکت هایی هستند که از طرف مراجع بالاتر برای صدور گواهینامه ایزو اعتبار گرفته اند. در واقع برای صدور گواهینامه ایزو نیاز به اعتباری وجود دارد که از طرف مراجع بالادستی اعطا می گردد. سازمانی که فرایند ممیزی را مدیریت می کند و پس از ممیزی اقدامات لازم را برای صدور گواهینامه ایزو، برنامه ریزی و اجرا می کند C.B است. به طور معمولC.B ها تحت مدیریت یک دفتر مرکزی فعالیت می کنند. در واقع دفاتر مرکزی C.B ها مراجع اصلی هستند که در برخی نقاط دنیا شعباتی دارند و این شعبات فرایند ممیزی و توصیه برای صدور گواهینامه ایزو را تسهیل می کنند.

در کشور ما ایران نیز C.B های متعددی فعالیت می کنند که برخی دارای اعتبارات کافی و بسیاری متاسفانه بدون اعتبار مشخص فعالیت کرده و از ناآگاهی مشتریان بعضاً سواستفاده می کنند. قبلا در خصوص هزینه های صدور گواهینامه ایزو مطلب نگاشته ایم. یکی از مهمترین هزینه ها عبارتست از هزینه ممیزی و صدور گواهینامه ایزو. بسته به این که کدام C.B را برای فرایند ممیزی و صدور گواهینامه ایزو انتخاب می کنید هزینه متفاوتی را پرداخت خواهد کرد. برخی C.B ها به دلیل سابقه طولانی فعالیت و سوابق مناسب دارای اعتبار قابل توجهی هستند و به نوعی در کسب و کار ممیزی و صدور گواهینامه ایزو، برند محسوب می شوند و طبعاً هزینه های ممیزی و صدور گواهینامه در این C.B ها بالاست. برخی دیگر نیز از اعتبار کافی برخوردارند ولی به دلیل سابقه کار کمتر و A.B ارزان تر، هزینه خدمات ایشان نیز کمتر می­باشد.

ذکر این نکته ضروری است که برای صدور گواهینامه های ایزو هر C.B نمی تواند تمامی گواهینامه ها را صادر کند. C.B ها برای برخی گواهینامه ها از مراجع بالادستی خود اعتبار گرفته اند و می بایست مطابق با همان اعتبار، گواهینامه را صادر کنند. در واقع در صورتی که یک C.B برای صدور گواهینامه ایزو خاصی معتبر نشده باشد، گواهینامه صادره دقیقا حکم یک برگ کاغذ را خواهد داشت و نه بیشتر !

همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که اعتبار C.B ها بعضاً دستخوش تغییراتی خواهد شد. در واقع اعتبار داده شده به یک C.B برای صدور گواهینامه ایزو دائمی نیست و مدت زمان مشخصی دارد که در وبسایت A.B مربوطه قابل ردیابی است. به علاوه آن که ممکن است C.B مرکزی دارای اعتبار مربوطه باشد، اما دفتر مرکزی شعبه C.B را در ایران لغو اعتبار کرده باشد (به دلیل تخلفات، تحریم یا …) و توجه به این نکته نیز در فرایند صدور گواهینامه ایزو اهمیت دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *