تکنیک های ایزو TS  خودروسازی/ MSA

تکنیک های ایزو TS خودروسازی/ SPC
۱۳۹۵/۰۶/۱۶
تکنیک های ایزو TS  خودروسازی/ APQP
۱۳۹۵/۰۶/۱۶

تکنیک های ایزو TS  خودروسازی/ MSA

 

ایزو TS خودروسازی به عنوان مهمترین استاندارد مرجع برای مدیریت کیفیت در صنعت خودروسازی شناخته می شود. این استاندارد شامل برخی از مهمترین ابزارهای مهندسی کیفیت نیز می باشد. در این سلسله مقالات قصد داریم مهمترین ابزارهای مهندسی کیفیت را که در استقرار ایزو TS نقش عمده دارند، معرفی نمائیم. در این مقاله ابزار تجزیه و تحلیل سیستم اندازه­گیری، MSA را معرفی می کنیم.

MSA که مخفف MEASUREMENT SYSTEM ANALYSIS  یا همان تجزیه و تحلیل سیستم اندازه گیری است، یکی از مهمترین ابزارهای استقرار ایزو TS در سازمان ها است.

MSA میزان خطا را در عواملی که بر سیستم اندازه گیری موثر است تعیین می کند. این عوامل عموماً انسان-ماشین هستند. مقصود نهایی از استقرار MSA در ایزو TS، آن است که میزان خطا را در سیستم  اندازه­گیری ارزیابی کرده و تجزیه و تحلیل انحام دهد.

به عنوان مثال زمانی که قصد داریم از داده های کسب شده SPC در فرایند استقرار ایزو TS اطمینان کسب کنیم و قصدمان این باشد که قابلیت اپراتور یا دستگاه را ارزیابی کنیم، MSA به یاری ما می­آید. اجرای MSA در نهایت تعیین می کند که در فرایند استقرار ایزو TS، داده های بدست آمده قابل قبول است، در مرز قابل قبول قراردارد یا غیر قابل قبول محصوب می شود.

در برخی موارد MSA با کالیبراسیون یک دانسته می شود. در حالی که در تمامی سیستم های مدیریتی از جمله ایزو TS، کالیبراسیون تنها برای تعیین کیفیت وسایل اندازه گیری استفاده می­شود و برای ارزیابی توانمندی سیستم اندازه گیری کفایت نمی کند. MSA برای این هدف به کار می رود. در واقع MSA زمانی انجام می شود که ابزار مورد استفاده در محلی که باید، استفاده می شوند، ابزار توسط اپراتورهای متعددی بکار می رود، قطعات تولیدی طی یک سیستم مدیریتی نظیر ایزو TS تولید می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *