تحقیقات مهم در مورد صدور گواهینامه ایزو

تکنیک های ایزو TS  خودروسازی/ APQP
۱۳۹۵/۰۶/۱۶
اصول مشاوره ایزو
۱۳۹۵/۰۷/۰۳

تحقیقات مهم در مورد صدور گواهینامه ایزو

در این مقاله قصد داریم، نتایج یک تحقیق بین المللی را که توسط سازمان جهانی استاندارد در سال ۲۰۱۴ به روال هر سال، در خصوص صدور گواهینامه ایزو و تعداد گواهینامه های ایزو معتبر منتشر شده است، تشریح نمائیم.

در ابتدا به جدول و نمودار زیر در خصوص صدور گواهینامه ایزو در هشت استاندارد مطرح بین­المللی توجه نمائید:

 

صدور گواهینامه ایزو

روندهای صدور گواهینامه ایزو:

با مجموع ۱۶۰۹۲۹۴ صدور گواهینامه ایزو معتبر در سال ۲۰۱۴ (رشدی آرام نسبت به سال گذشته)، تحقیق نشان می دهد که صدور گواهینامه ایزو در کلیه سیستم­های مدیریتی به طور میانگین افزایش داشته است. صدور گواهینامه استاندارد مدیریت انرژی ISO 50001 نرخ رشد ۴۰% را نسبت به سال گذشته نشان می دهد هرچند این رشد کمتر از دو سال قبل خود بوده است. رهبر این بازار کشور آلمان می باشد که حدود ۵۰% از ۶۷۷۸ صدور گواهینامه ایزو ۵۰۰۰۱ صادر شده را بر عهده داشته است.

به طور مشابه، صدور گواهینامه ایزو در حوزه صنایع غذایی (استاندارد ISO 22000)، ۱۴% رشد را نشان می دهد  و همچنین نرخ رشد صدور گواهینامه ایزو ۱۶۹۴۹TS نرخ رشد قابل تحسین ۸% را به نمایش می گذارد که نشان دهنده تداوم بازسازی اقتصادی صنعت خودرو در جهان است.

به ترتیب با ۱% و ۷% رشد، استانداردهای مدیریتی (استانداردهای ۹۰۰۱ و ۱۴۰۰۱) تقریبا به ثبات نسبی در صدور گواهینامه ایزو رسیده اند. اگرچه به عنوان سنگ بنای سایر استانداردهای مدیریتی باید توجه داشت که نسخه ۲۰۱۵ این دو استاندارد به تازگی منتشر شده است و آمار صدور گواهینامه ایزو در این دو استاندارد به مرور رشد بیشتری خواهد داشت.

در نهایت، بزرگترین خبر در این حوزه، یک آیتم تازه وارد به نام صدور گواهینامه ایزو ISO 22301 است. این استاندارد که با عنوان مدیریت تداوم کسب و کار شناخته می شود، هدف آن حفظ کسب و کار سازمان حین بروز بحران­هاست و در سال گذشته ۱۷۵۷ صدور گواهینامه ایزو معتبر در این حوزه رخ داده است.

جزئیات یافته ها:

صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت):

مطابق با این گزارش که نشان دهنده روند سال گذشته است، در صدور گواهینامه ایزو، استاندارد محبوب مدیریت کیفیت آرامشی را با نرخ رشد ۱% تجربه می کند. این نرخ در مقایسه با نرخ رونق سال های گذشته که ۲%تا ۳% بوده است، نشان دهنده این موضوع است که اقتصاد جهانی به سمت عدم اطمینان سوق یافته است. دلیل دیگر برای چرایی این ثبات نرخ رشد آن است که برای بسیاری از سازمان­های بزرگ و کوچک صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ قبلا رخ داده است و اکنون این سازمان ها به سمت صدور گواهینامه ایزو در حوزه های تخصصی تر متمایل شده اند. به هر حال اکنون، پیشبینی آن است که صدور گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ با توجه به انتشار ویرایش جدید این استاندارد در سال ۲۰۱۵، رونق بیشتری در سال های آینده نشان خواهد داد.

ادامه این مطالب را در مقالات آتی دنبال نمائید.

برای تماس با گروه مشاوران S.B.C، فعال در حوزه آموزش و مشاوره استانداردهای مدیریتی به منوی تماس با ما مراجعه کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *