استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت نهم

استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت هشتم
۱۳۹۶/۰۸/۲۰
ایزو ۳۹۰۰۱:۲۰۱۲، ISO 39001:2012 سیستم مدیریت ایمنی حمل و نقل جاده ای – الزامات و راهنما
۱۳۹۶/۰۹/۰۴

استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت نهم

استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت نهم

 در این سری از مقالات قصد داریم با توجه به منابع علمی موجود و همچنین تجارب گروه مشاوران S.B.C در امر مشاوره ایزو، نکات مهم در خصوص پیاده سازی اثربخش استاندارد مدیریت کیفیت، ISO 9001:2015 را در سازمان های کوچک و متوسط بیان نمائیم. این سری از مقالات به صورت دنباله دار منتشر خواهند شد.

آمادگی برای انطباق با استاندارد در کسب و کارهای کوچک و متوسط

  • برای انطباق با استاندارد ISO 9001:2015، شما نیازمند قبول مسئولیت سیستم مدیریت کیفیت درون کسب و کار خود هستید. با این وجود، حین مشاوره ایزو برای توسعه سیستم و عملیاتی شدن آن ، برخی مسئولیت های روزمره می تواند به پرسنل تفویض شود. مسئولیت کلی سیستم همچنان با شما باقی می ماند.
  • به شدت توصیه می شود که از همان ابتدا، به کمک شرکت مشاوره ایزو همه پرسنل نسبت به اهداف و مقاصد سیستم مدیریت کیفیت آگاه شوند تا بعدها در کارهای خود به طور موثری درگیر توسعه سیستم شوند. تجربه مشاوره ایزو ثابت کرده است که آگاهی پرسنل از اهداف و مقاصد سیستم مدیریت کیفیت، روند استقرار آن را سرعت می بخشد.
  • سیستم مدیریت کیفیت می تواند به صورت نوشتاری ساختار یابد یا به صورت کامپیوتری (مثلا استفاده از خدمات رایانش ابری) برای این منظور می توانید از مشاوره ایزو کمک بگیرید.
  • با فرض آن که کسب و کار شما اکنون به طرز موفقیت آمیزی عمل می کند، این نکته از بالاترین اهمیت برخوردار است که کسب و کار فعلی شما می بایست مبنایی برای رسمیت بخشیدن به سیستم مدیریت کیفیت و فرایندهای آن باشد؛ و هر جا شکافی مشاهده شد تا حد امکان آدرس دهی شود و از عملیات حاضر برای رفع آن استفاده گردد. اگر از خدمات مشاوره ایزو استفاده می کنید اطمینان کسب کنید که شرکت مشاور ایزو این موضوع را درک می کند و اجازه ندهید تا برای انطباق با استاندارد، مشاوره ایزو سیستم کاملا جدیدی به جای سیستم فعلی شما پیشنهاد دهد چرا که در صورت ورود یک سیستم کاملا بیگانه از سوی شرکت مشاور ایزو بدون توجه به سیستم داخلی شما، مشکلاتی را در اجرا و نتایج مد نظر شاهد خواهید بود.
  • وقتی به کمک مشاوره ایزو در حال طرح ریزی سیستم هستید نباید هیچگونه عجله ای برای طراحی فرایندها و یا مختصرسازی طراحی فرایندها از خود نشان دهید چرا که در غیر این صورت زمانی که مشکلی حین اجرای سیستم یا در ممیزی های بعدی مشخص شود، می بایست برای رفع آن به خانه اول برگردید. همکاری نزدیکی با تیم خود داشته باشید و به صورت صحیح همه فرایندها را درک کنید.
  • اگرچه شاهد استاندارد آرامش بخشی هستیم اما نیاز به مدارک و سوابق مستند شده به طور کامل از بین نرفته است. بسیار مفید خواهد بود اگر با کمک شرکت مشاوره ایزو به یک نمودار جریان ساده پایان به پایان برای عملیات سازمانی خود همراه با شاخه های مرتبط هر عملیات دست یابید – به سبک استخوان ماهی- که برای هر مرحله از فرایند پیشرفت کار، ورودی ها، خروجی ها، مراحل تست و آزمون و هرگونه ثبت سابقه مورد کاربرد را نشان می دهد. این نمودارها در جریان ممیزی داخلی به کار می آید همچنین شواهدی قوی برای نشان دادن به ممیزان خارجی فراهم می کند.

 

ادامه در قسمت بعد

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *