مزیت های بکارگیری مشاوره ایزو برای استانداردهای بین المللی استاندارد ISO 450001

صدور گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰، ISO 22000
۱۳۹۵/۱۰/۱۳
مزیت های بکارگیری مشاوره ایزو برای استانداردهای بین المللی استاندارد ISO 17025
۱۳۹۵/۱۰/۱۹

مزیت های بکارگیری مشاوره ایزو برای استانداردهای بین المللی استاندارد ISO 450001

مشاوره ایزو و استانداردهای بین­المللی امروزه یکی از مهمترین خدمات شرکت­های مشاوره مدیریت محسوب می­شود.

در این سری از مقالات قصد داریم با توجه به تجربیات، مزیت­های استفاده از مشاوره ایزو برای استقرار استانداردهای مدیریتی مطرح را بیان نماییم. در این مقاله به استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱، ISO 45001 می پردازیم.

مشاوره ایزو ۴۵۰۰۱، ISO 45001، الزامات مرتبط با سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای را بیان می کند که به سازمان کمک می کند تا عملکرد بهداشت و ایمنی خود را در قبال کارکنان و حفظ جان افراد ارتقا دهند. این استاندارد چارچوبی برای کاهش ریسک های مرتبط با آسیب و بیماری پرسنل ارائه خواهد کرد. از آنجایی که سازمان ها از سایر استانداردهای ISO  نیز استفاده می کنند، لذا مشاوره ایزو ۴۵۰۰۱، ISO 45001 می تواند سازمان را در خصوص سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای با سایر استانداردهای مدیریتی خود یکپارچه سازد. در مقابل OHSAS 18001، اکنون نام سازمان جهانی استاندارد اعتبار ویژه ای به استاندارد مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای بخشیده است. مهمترین تفاوت های مشاوره ایزو ۴۵۰۰۱، ISO 45001 با استاندارد OHSAS 18001 این است که در استاندارد ۴۵۰۰۱، بر نقش رهبری سازمان در مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای توجه ویژه ای شده است. در این مشاوره ایزو ۴۵۰۰۱، ISO 45001  نقش رهبری فراتر از خود سازمان است و باید مسئولیت تاثیر ایمنی و بهداشت سازمان بر جامعه پیرامونی را نیز در نظر داشته باشد

مشاوره ایزو ۴۵۰۰۱، ISO 45001 می تواند منجر به موارد ذیل شود:

  • طراحی و استقرار نظام مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای که به کاهش خطرات کارکنان و ذی نفعان خواهد پرداخت؛
  • توجه به بهبود مستمر سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای؛
  • یکپارچه سازی عملیات سازمانی با سیاست های ایمنی و بهداشت حرفه ای؛

مشاوره ایزو ۴۵۰۰۱، ISO 45001 همانند سایر استانداردهای نوین، یک ساختار ۱۰ بندی را در سازمان دنبال می کند و به راحتی می تواند سازمان را با سایر استانداردهای مدیریتی خود نظیر ISO 9001 یا ISO 14001 یکپارچه سازد.

مطابق با آخرین آمارها، روزانه بیش از شش هزار نفر در اثر حوادث ناشی از کار و بیماری های آن جان خود را از دست می دهند که این تعداد در سال به حدود ۲٫۳ میلیون نفر می رسد. مشاوره ایزو ۴۵۰۰۱، ISO 45001 می تواند جهان را به سمت کاهش این عدد وحشتناک رهنمون سازد.

تا پیش از سال ۱۹۹۹، سازمان ها استانداردهای ملی کشور خود را برای حفظ ایمنی و بهداشت مد نظر داشتند، در این سال سری استاندارد OHSAS 18000 (شامل دو سری ۱۸۰۰۱ و ۱۸۰۰۲) در دنیا منتشر شد که به عنوان مرجع برای مدیریت ایمنی و بهداشت شناسایی شد. آخرین ویرایش این استاندارد نیز در سال ۲۰۰۷ و تا پیش از انتشار ISO 45001 مرجع بین المللی برای این امر بود. اکنون با انتشار ایزو ۴۵۰۰۱، ISO 45001 امید است سازمان ها با استفاده از خدمات مشاوره ایزو در این حوزه، گامی بلند و یکپارچه به سمت استقرار یک نظام جامع مدیریت ایمن و بهداشت حرفه ای بردارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *