استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت ششم

ایزو ۳۰۰۰۰:۲۰۰۹، ISO 30000:2009 استاندارد کشتی ها و فنون دریایی-سیستم مدیریت بازیافت کشتی
۱۳۹۶/۰۷/۰۲
صدور گواهینامه ایزو ایزو ۱۴۱۰۵:۲۰۱۱، ISO 14105:2011 مدیریت مستندات – مدیریت تغییرات برای سیستم مدیریت مستندات الکترونیک
۱۳۹۶/۰۸/۰۴

استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت ششم

استقرار ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ در سازمان های کوچک و متوسط – قسمت ششم

 در این سری از مقالات قصد داریم با توجه به منابع علمی موجود و همچنین تجارب گروه مشاوران SBC در امر مشاوره ایزو ، نکات مهم در خصوص پیاده سازی اثربخش استاندارد مدیریت کیفیت ، ISO 9001:2015 را در سازمان های کوچک و متوسط بیان نمائیم. این سری از مقالات به صورت دنباله دار منتشر خواهند شد.

۵-رهبری

این بند به شما به عنوان مالک کسب و کار بر می گردد. با در نظر گرفتن تعهد شما به سیستم مدیریت کیفیت ، بند رهبری تنها نیازمند آن است که با مشاوره ایزو ، به صورت واضح تر در توسعه ، ممیزی ها و بازنگری سیستم دیده شود.

 اقدام اجرایی:

 استاندارد ISO 9000:2015 یک مرجع الزامی است و شامل تمام تعاریف فنی از اصطلاحات مورد استفاده در ISO 9000:2015 است. شما باید اطمینان حاصل کنید که اصطلاحات مورد استفاده در سیستم مدیریت کیفیتی که طراحی می کنید یا با بهره گیری از مشاوره ایزو طراحی می شود، مطابق تعاریفی باشد که استاندارد ISO 9000:2015 تفسیر می کند.

با صرف زمان و جدیت و تعهد، شما کارکنان خود را بدون شک درگیر سیستم مدیریت کیفیت خواهید کرد ، بنابراین تنها باید اطمینان کسب کنید که با بهره گیری از مشاوره ایزو  و یا شرکت مشاوره ایزو همه آنچه مورد نیاز است، مورد توجه شما قرار گرفته است تا این روند و درگیری پرسنل در سیستم مدیریت کیفیت پایدار بماند.

۶-طرح ریزی

هدف این بند رعایت الزاماتی است که از زیربندهای بند ۶ نشأت گرفته است. برخی از این الزامات عبارتند از:

 هنگامی که در حال طرح ریزی سیستم مدیریت کیفیت هستید (با مشاوره ایزو یا خودتان)، هرگونه ریسک و فرصتی که برای کسب و کار شناسایی کرده اید، باید در نظر گرفته شوند. همچنین می بایست با بهره گیری از مشاوره ایزو، فرایندی را برای پایش باید با هدف افزایش اثرات مطلوب، جلوگیری از اثرات نامطلوب و دستیابی به بهبود طراحی کنید.

 همیشه در هر مرحله از توسعه سیستم ها، کنترل کنید که سیستم مدیریت کیفیت شما که طی مشاوره ایزو طرح ریزی شده است، همچنان اهداف در نظر گرفته شده را دنبال می کند یا خیر.

در طرح ریزی خود با کمک مشاوره ایزو و یا شرکت مشاوره ایزو، مشخص کنید که چگونه قصد دارید از مسائل نامطلوبی که پتانسیل آسیب رسانی به عملیات های سازمانی شما را دارند، اجتناب کنید یا کاهش دهید.

از طریق ممیزی ها و بازنگری های خود شما باید اطمینان کسب کنید که ملاحظات برای دستیابی به بهبود، شامل نیازمندی فرایندها و نتایج فرایندها و فعالیت ها در طول پروژه ایزو در نظر گرفته می شوند.

 اقدام اجرایی:

 مجددا منطقی ترین رویکرد برای کسب و کارهای کوچک و متوسط برای طرح ریزی، کار تیمی به رهبری خودتان است. این موضوع با کمک مشاوره ایزو و یا شرکت مشاوره ایزو، برای تایید آن چیزی است که به طور واقعی در حال حاضر انجام می شود، در نظر گرفتن هرگونه شکاف یا مسائل درون سازمانی و در نهایت توافق بر مواردی است که باید  در طی یک سیستم و ساختار رسمی انجام گیرد. برای این منظور کمک گیری از مشاوره ایزو و  انطباق با یک سری مراحل از پیش تعریف شده که مراحل پیشرفت فرایندها را نشان می دهد و هرگونه شکاف یا سکته در سازمان را مشخص می کند، می تواند مفید واقع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *