آمادگی های حین ممیزی

صدور گواهینامه ایزو – آمادگی های پیش از ممیزی
۱۳۹۵/۰۶/۱۶
اقدامات پس از ممیزی
۱۳۹۵/۰۶/۱۶

آمادگی های حین ممیزی

 

در این سلسله مقالات قصد داریم آمادگی­های لازم را برای سازمان­ها در خصوص ممیزی ارائه دهیم.          به همین منظور صدور گواهینامه ایزو را در ۳ فاز پیش از ممیزی، حین ممیزی و پس از ممیزی بررسی               می ­کنیم.

ممیزی استاندارد، در دو مرحله ۱ و ۲ انجام می شود. در STAGE 1 مدارک و مستندات سازمان مورد بررسی قرار گرفته و کفایت آن ها برای اجرای صحیح سیستم تایید می گردد. در STAGE 2 سوابق اجرای سیستم طراحی شده مورد بررسی قرار می گیرد.

صدور گواهینامه ایزو 9

در فاز حین ممیزی صدور گواهینامه ایزو، سازمان باید روال فرایند ممیزی را مورد توجه قرار دهد. به همین منظور در این مطلب روال کلی یک ممیزی صدور گواهینامه ایزو را بررسی می کنیم:

  • عموما فرایند ممیزی با جلسه افتتاحیه آغاز می شود. در این جلسه تیم ممیزی خود توسط سرممیز به سازمان معرفی می شود. همچنین نفرات مسئول سازمان به تیم ممیزی معرفی شده و گزارشی کلی از روند استقرار الزامات استاندارد به منظور صدور گواهینامه ایزو به تیم ممیزی ارائه می شود.
  • پس از پایان جلسه افتتاحیه، تیم ممیزی توسط سرممیز و مطابق با برنامه از پیش ارائه شده، به واحدهای مختلف تخصیص داده می­شوند به این معنا که سرممیز تعیین می­کند که کدام یک از ممیزان چه واحدهایی را ممیزی کنند. افراد تخصیص داده شده همراه با نماینده مدیریت یا فرد معرفی شده دیگری، به واحدهای مربوطه رفته و فرایند ممیزی انطباق با الزامات را به منظور صدور گواهینامه ایزو یا تمدید اعتبار آن (ممیزی مراقبتی) آغاز می کنند.
  • پس از پایان برنامه ممیزی، تیم ممیز جلسه ای تشکیل داده و راجع به اعلام نقاط قوت و ضعف سازمان و توصیه ها و عدم انطباق های مشاهده شده حین فرایند ممیزی و معرفی سازمان یا عدم معرفی سازمان برای صدور گواهینامه ایزو تصمیم گیری می کنند.
  • آخرین مرحله از ممیزی صدور گواهینامه ایزو و یا ممیزی مراقبتی، برگزاری جلسه اختتامیه است. در این جلسه سرممیز گزارشی جمع بندی شده از وضعیت ممیزی سیستم و انطابق با الزامات به همراه نقاط قوت و ضعف سازمان و توصیه ها و عدم انطباق های احتمالی به مدیریت ارشد یا نماینده وی ارائه می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *